Rozhovor s Karolinou Slaninovou nejen o České škole Feng Shui

Rozhovor s Karolinou Slaninovou nejen o České škole Feng Shui

Feng Shui je tisíce let staré učení, které se zrodilo v Číně a je založeno na empirickém pozorování vlivu okolí na člověka. Staří Číňané věřili, že to, v jakém prostředí žijeme ovlivňuje až jednu třetinu kvality našeho života. Jak vám Feng Shui může pomoci v běžném životě a více se dozvíte v rozhovoru s manažerkou jedné z nejstarších Feng Shui škol v České republice Karolinou Slaninovou.

Feng Shui je tisíce let staré učení, které se zrodilo v Číně a je založeno na empirickém pozorování vlivu okolí na člověka. Staří Číňané věřili, že to, v jakém prostředí žijeme ovlivňuje až jednu třetinu kvality našeho života. Jak vám Feng Shui může pomoci v běžném životě a více se dozvíte v rozhovoru s manažerkou jedné z nejstarších Feng Shui škol v České republice Karolinou Slaninovou.

Jak se stane, že v České republice vznikne škola Feng Shui?

Zasloužil se o to především zakladatel naší školy Otakar Chochola, který před více než dvaceti lety hledal smysl své práce architekta. V té době ho životní cesta přivedla k Feng Shui, které mu dávalo ve spojení s architekturou dokonalý smysl – léčit prostor a lidi ve vzájemné souvislosti. Postupně se učil u mezinárodně uznávaných odborníků na Feng Shui: Roger Green, Adalbert Nellisen, mistr Boris Michajlovič Brin nebo také Eva Joachimová. Několik let po otevření praxe založil spolu s kolegou a odborníkem na zdravé bydlení Davidem Eyerem Českou školu Feng Shui, která v říjnu otevře brány již 14. ročníku.

Co si máme vlastně pod pojmem Feng Shui představit?

V současnosti Feng Shui v západním světě stále nabývá na popularitě. Avšak stejně jako mnoho jiných trendů muselo být Feng Shui zjednodušeno, zbaveno své hloubky, aby získalo atraktivitu pro main stream. Tomu bohužel odpovídá i většina literatury, která je u nás dostupná a mnohdy nemá s tradičním Feng Shui mnoho společného.

V naší škole se snažíme na Feng Shui nahlížet jako na velmi komplexní učení, které pomocí harmonizace prostoru pomáhá osobní kultivaci jedince a zvýšení kvality života každého z nás.

Jak konkrétně se dá prostor harmonizovat?

Způsobů je opravdu nepřeberné množství a některé z nich mnozí z nás zcela přirozeně ve svých domovech aplikujeme. Především ženy díky své intuici mnohdy vybaví své domovy tak, aby v nich mohla energie harmonicky proudit a povzbuzovala tak jejich obyvatele. To je vlastně i základní cíl Feng Shui úprav v našich obydlích – volné proudění životodárné energie.

Abychom ale byli konkrétnější, například v interiéru je důležité mít zastoupeno všech pět prvků / elementů (voda, dřevo, oheň, země, kov). Docílit toho můžeme pomocí barev, tvarů, světla apod. Například špičaté tvary a červená barva reprezentuje prvek ohně, který je velmi aktivní a musí se s ním nakládat opatrně. Naopak nábytek ve tvaru ležatého obdélníku (nízké komody, sedací soupravy apod.) společně se zemitými tóny mohou být zastoupeny mnohem hojněji, jelikož přinášejí klidnou energii země, stabilitu a klid.

Častým „nešvarem“ současných domácností jsou „pasivní“ interiéry v šedobílé kombinaci, jež ve spojení s černou či kovovými prvky představuje téměř nehybnou energii, kterou je třeba oživit množstvím pokojových rostlin či zelenými, tyrkysovými doplňky.

Také je třeba si dávat pozor na negativní energii, kterou generují ostré hrany, rohy či otevřené regály. Pokud tedy máte možnost, volte vždy nábytek s oblými rohy a šetřete otevřenými policemi.

Dokázala byste tedy ve zkratce shrnout, jak může být Feng Shui přínosné pro každého z nás?

Prostor vám může pomoci zvýšit kvalitu vašeho života a zároveň vám může poskytnout informace o vás samotných. Pokud se vám například líbí již zmiňovaný bílo/šedý interiér s ostrými úhly, je dost možné, že jste velmi analytické povahy, máte rádi jistoty a pořádek. Naopak obklopuje-li vás chaos, dost pravděpodobně vám vaše okolí pouze zrcadlí vaše vnitřní rozpoložení.

Jinými slovy, pokud se chystáte ve svém životě nastartovat změny, úprava prostoru kolem vás vám pomůže je nastartovat. Feng Shui má mnoho doporučení, jaké změny ve vašich domovech udělat, abyste posílili vaše vztahy, podpořili vaši kariéru či například zajistili klidný spánek.

www.ceskaskolafengshui.cz

Plán domu pana Nanaa Sakaki

Rád bych si postavil dům na naší planetě Zemi. Dnes je prvního ledna, moje šedesáté narozeniny. Doteď mne nazývají výstředníkem. Doteď ještě nemám vlastní dům: Jaká ostuda po tolika letech toulavého života – dnes jsem se vážně rozhodl postavit si vlastní dům ..

Kde by měl můj dům stát? Ve vysokých Andách kde se setkávají ledovec a poušť anebo na obratníku Raka, kde se setkávají korálové ostrovy s dešťovým lesem? Nebo v tajze, kde polární záře střeží severní pól? Anebo na ostrově ve Východočínském moři kde obrovské cedry krotí mladé tajfuny nebo v severním Japonsku, kde bukové lesy jsou nádherným přístřeším divokým bytostem? Nebo na poloostrově v Ochotském moři, kde žhne bůh v jícnu sopky?

Kulatý, kuželovitý dům jako ptačí hnízdo .. Např. tepee amerických Indiánů nebo mongolská jurta. Obě odolají zemětřesení i tajfunu. Stavební materiál musí být hojný a snadno k mání. Např. bambus, cedr, jíl, korálový vápenec, čedič. Cementem bude pot, moudrost a přátelství.

Mikrokosmos – Výška 100m, poloměr 100m. Kostra z bambusu a cedru. Spodek z lávy a jílu. Koberec z modrých orlíčků. Strop z orchidejí. Došky z pampasové trávy.

Namísto zdi živé, dýchající sochy: střízlík obecný, orel skalní, mořský plankton, vorvaň obrovský, dinosaurus, salamandr.

A já, jakožto představitel suchozemských savců, stojím v koutě místo klávesnic: Já a všechna stvoření jedním hlasem, a v rytmu srdečního tepu. Vířící, dýchající melodie – píseň přitakávající životu. Celá báň vibruje zvuky píšťal bambusových varhan. V noci, bez elektřiny.

Světlo a mysl si hrají a vytvoří planetárium. Před vašima očima vyvolávám nejen všechny hvězdy na nebi, ale také 10.000,000.000 světelných let budoucnosti vesmíru.

Celý dům je klimatizován, a zavlažován. Veškerá jídla stále po ruce. Je-li ti však přece jen zima, obejmi někoho! Je-li ti horko, vysvleč se donaha! Máš-li ještě hlad, nacpi se fazolí! Jsi-li ještě smutný, spolkni horkou polévku vlastních slz!

Tento dům je předně pro mé rozkošné děti. A pro kohokoliv, kdo by chtěl se mnou bydlet. Na místě kde hvězdy, slunce, vítr a voda oslavují bytí. Lopatou ryji zmrzlou půdu ..

Hluboce modré zimní nebe: S nebe padají dvě tři čtyři sněhové vločky. Mé ucho zachycuje vzdálené a tlumené šeptání zpěvu. Lákavá, svůdná píseň mořské víly Kalypsó.

Moje srdce se rozhoří touhou po neznámé zemi. Zahazuji zablácenou lopatu. Za zády nechávaje nový dům pokrytý sněhem. Vyrážím do neznámé země.

(Převzato z knihy NANAO, kterou v překladu Jiřího Weina vydalo v roce 1990 nakladatelství Pražská imaginace)