Michal Jeřábek

Michal Jeřábek

Externí lektor, Kameny ve Feng Shui

Michal Jeřábek vyučuje v České škole Feng Shui rozšiřující semináře věnující se odborné práci s drahými kameny a jejich využití v interiéru i exteriéru. Přečtěte si životopis našeho lektora:

Přesto, že jsem vyrůstal ve městě, většinu svého volného času jsem trávil v přírodě. Přirozeně jsem vnímal její krásu, dokonalost i její vlastní tep. Vyvinul jsem si svůj způsob komunikace se zvířaty, stromy, rostlinami, kameny, vodou …

Naučil jsem se přirozeně rozpoznávat, kde vládne harmonie, kde nikoli.

Pochopil jsem, že vše kolem nás má jasné zákonitosti. Vesmír, naše planeta, místa, kde žijeme, i život samotný. Klíčem k praktickému pochopení těchto principů je mi nejen učení Feng Šuej, ale i další jemu blízké nauky, které mě vždy přitahovaly – šamanismus, taoismus, astrologie, numerologie, přírodní stavitelství a podobně. Nemohu opomenout ani psychologii a jí příbuzné směry, které využívám ve své terapeutické a koučovací praxi.

Velké poznání mi bezesporu přináší cestování, zejména dlouhodobější pobyty v Asii a Jižní Americe, kam se pravidelně rád vracím pro spoustu další inspirace.

Absolutně nový rozměr mi do života přinesla tvorba. Práce s hlínou, kameny, barvami, světlem – pro mě momenty, kdy nic jiného než daný okamžik „neexistuje“, vše se děje naplno, zmizí myšlenky i čas. A bylo to právě hlasité vnitřní volání po těchto prožitcích, které mě v roce 2012 povzbudilo k opuštění vyhřátého ředitelského křesla.

Jsem vděčný za to, že se dnes mohu věnovat tomu, co mě skutečně baví.

VZDĚLÁNÍ:

Víceletá studia a výcviky
Feng Šuej Feng Šuej profesionální studium a odborné kurzy Nový Zéland, Bali, ČR, Srí Lanka, Vietnam, Kambodža
Systemický koučink ČNP Consulting
Koučink & Leadership Dynargie
Psychoterapie (Gestalt, Pesso Boyden) Institut pro psychoterapii a psychosomatiku
Kineziologie Ing. Zdeňka Jordánová
Psychologie pro práci s lidmi Mgr. Tomáš Vašák
Práce s emocemi a emoční inteligence Mgr. Tomáš Vašák
Firemní konstelace, Rodinné konstelace System Institut, Institut rodinných konstelací
Ostatní relevantní tréninky:
Vnitřní dialog
Koncentrace & vizualizace
Využití dechu
Práce s tělem a emoční uvolnění
Škála meditačních a relaxačních technik aj
Formální vzdělání
Master of Business Administration Nottingham Trent University
Senior Executive (MBA)

Plán domu pana Nanaa Sakaki

Rád bych si postavil dům na naší planetě Zemi. Dnes je prvního ledna, moje šedesáté narozeniny. Doteď mne nazývají výstředníkem. Doteď ještě nemám vlastní dům: Jaká ostuda po tolika letech toulavého života – dnes jsem se vážně rozhodl postavit si vlastní dům ..

Kde by měl můj dům stát? Ve vysokých Andách kde se setkávají ledovec a poušť anebo na obratníku Raka, kde se setkávají korálové ostrovy s dešťovým lesem? Nebo v tajze, kde polární záře střeží severní pól? Anebo na ostrově ve Východočínském moři kde obrovské cedry krotí mladé tajfuny nebo v severním Japonsku, kde bukové lesy jsou nádherným přístřeším divokým bytostem? Nebo na poloostrově v Ochotském moři, kde žhne bůh v jícnu sopky?

Kulatý, kuželovitý dům jako ptačí hnízdo .. Např. tepee amerických Indiánů nebo mongolská jurta. Obě odolají zemětřesení i tajfunu. Stavební materiál musí být hojný a snadno k mání. Např. bambus, cedr, jíl, korálový vápenec, čedič. Cementem bude pot, moudrost a přátelství.

Mikrokosmos – Výška 100m, poloměr 100m. Kostra z bambusu a cedru. Spodek z lávy a jílu. Koberec z modrých orlíčků. Strop z orchidejí. Došky z pampasové trávy.

Namísto zdi živé, dýchající sochy: střízlík obecný, orel skalní, mořský plankton, vorvaň obrovský, dinosaurus, salamandr.

A já, jakožto představitel suchozemských savců, stojím v koutě místo klávesnic: Já a všechna stvoření jedním hlasem, a v rytmu srdečního tepu. Vířící, dýchající melodie – píseň přitakávající životu. Celá báň vibruje zvuky píšťal bambusových varhan. V noci, bez elektřiny.

Světlo a mysl si hrají a vytvoří planetárium. Před vašima očima vyvolávám nejen všechny hvězdy na nebi, ale také 10.000,000.000 světelných let budoucnosti vesmíru.

Celý dům je klimatizován, a zavlažován. Veškerá jídla stále po ruce. Je-li ti však přece jen zima, obejmi někoho! Je-li ti horko, vysvleč se donaha! Máš-li ještě hlad, nacpi se fazolí! Jsi-li ještě smutný, spolkni horkou polévku vlastních slz!

Tento dům je předně pro mé rozkošné děti. A pro kohokoliv, kdo by chtěl se mnou bydlet. Na místě kde hvězdy, slunce, vítr a voda oslavují bytí. Lopatou ryji zmrzlou půdu ..

Hluboce modré zimní nebe: S nebe padají dvě tři čtyři sněhové vločky. Mé ucho zachycuje vzdálené a tlumené šeptání zpěvu. Lákavá, svůdná píseň mořské víly Kalypsó.

Moje srdce se rozhoří touhou po neznámé zemi. Zahazuji zablácenou lopatu. Za zády nechávaje nový dům pokrytý sněhem. Vyrážím do neznámé země.

(Převzato z knihy NANAO, kterou v překladu Jiřího Weina vydalo v roce 1990 nakladatelství Pražská imaginace)