Jak podpořit rodinnou harmonii v době lockdownu?

Jak podpořit rodinnou harmonii v době lockdownu?

Také u vás doma vznikají vlivem lockdownu nepříjemné třenice? Mnozí z nás již odvykli takto intenzivnímu kontaktu s našimi blízkými a potýkají se nyní se zcela novými na psychiku velmi náročnými situacemi.

Napjatou atmosféru může umocňovat i špatné Feng Shui vašeho domova. Některé chyby posilují negativní energii, která přitahuje nedorozumění, hádky a celkovou nespokojenost ve vztazích. Níže jsme pro vás shrnuli důležité nedostatky a sektory, na které je třeba se zaměřit, abychom napomohli návratu harmonie do našich příbytků.

 

Vchod do domu determinuje kvalitu přicházející energie Qi

Jedním ze zásadních pravidel, která ovlivňují Feng Shui celého Vašeho domu je čistý, světlý vstup do vašeho obydlí. Pokud chcete zažívat pocity pohody, harmonie a radosti, dbejte na to, aby tak působil váš vstup do domu. Zjednodušeně řečeno váš vchod by vás doma měl vítat. Soustřeďte se na všechny detaily od otevření dveří po vstup do další místnosti.

Vchodové dveře by měli jít hladce a snadno otevřít. Určitě nesmí vrzat či být jakkoliv poškozené. Dejte si záležet i na čistotě kolem vchodu. Pořiďte novou rohožku a zavěste na dveře jarní věnec, který bude přitahovat čerstvou jarní energii.

V samotné chodbě si poté dejte pozor na dostatek světla. Pokud v chodbě není denní světlo, zvolte kvalitní osvětlení s dostatečným výkonem. Také se zaměřte na protřídění věcí, ať kolem vstupu nejsou kupy oblečení či jiného haraburdí bez ladu a skladu.

(Více o aktivní části domu si můžete přečíst v našem článku pro časopis Dřevo a stavby ZDE)

 

Povzneste dusivou atmosféru uvolněním středu Vašeho obydlí

Energetický střed Vašeho obydlí leží přesně uprostřed půdorysu domu či bytu. Je zásadní se snažit tento prostor udržovat co nejvíce volný, aby mohl dýchat a energie zde mohla svobodně proudit.

Pokud energetické centrum vašeho domova nemůže být zcela volné, ujistěte se, že se v něm nenachází stagnační prvky. Stagnace vzniká, pokud byste zde měli například tmavý kout bez dostatku světla, skříň naplněnou neuspořádanými nepoužívanými věcmi apod.

Můžete také provést jemnou očistu středu – zapalte zde pět svíček, vykuřte prostor bílou šalvějí a vždy také dobře vyvětrejte.

 

Podpořte vztah s Vaším partnerem

Snad největší tlak vytváří současná situace na naše partnerské soužití. Máme pro vás proto pár tipů, jak eliminovat Feng Shui chyby, které by mohly podporovat konflikty a podrážděnost.

Láskyplné vztahy významně ovlivňuje uspořádání a zařízení vaší ložnice. Zásadní je především umístění postele, která by měla mít robustní čelo, jež symbolizuje stabilitu. Za čelem postele by pak ideálně měla být plná stěna prosta oken a dveří, která vám dá potřebou oporu a bezpečí.

Pokud je to možné, vyvarujte se umístění postele přímo naproti dveřím do místnosti. Nepříznivé je i uložení v rohu pokoje, jelikož oba partneři by měli mít rovnocenný a pohodlný přístup do společné postele.

Partnerství posilují zdvojené prvky = dva noční stolky, lampičky, polštářky. Velmi dobrou službu Vám může udělat velký růženín umístěný u nohou postele a vášeň podpoří doplnění ohnivého detailu (svíčky, červený polštářek). Pokud máte vášně naopak příliš, uberte na červené, fialové a žluté ve vašich ložnicích.

(Více o ložnicích najdete například v našem článku pro Bydleni.cz ZDE).

Partnerský vztah se dá rovněž podpořit v jihozápadním sektoru / pokoji vašeho bytu či domu. Tento sektor je dle techniky Ba Gua spojený s manželstvím a láskou. Je tedy potřeba projít místnost či sektor, který se na jihozápadě nachází a ujistit se, že zde nejsou žádné stagnační prvky. Opět vřele doporučuji jemnou očistu. Můžete jí zde umocnit volbou červené svíčky a rozvoněním esence z růžového esenciálního oleje.

Jako lék může také působit vložení zemitého prvku, který souzní se zemskou energií jihozápadu. Takovým lékem může být doplněk v zemitých tónech. Svou službu nám zde udělá i ohnivý detail v podobě svíček, lucerny či řezaných květin.

Mgr. Karolina Francová

Česká škola Feng Shui

Plán domu pana Nanaa Sakaki

Rád bych si postavil dům na naší planetě Zemi. Dnes je prvního ledna, moje šedesáté narozeniny. Doteď mne nazývají výstředníkem. Doteď ještě nemám vlastní dům: Jaká ostuda po tolika letech toulavého života – dnes jsem se vážně rozhodl postavit si vlastní dům ..

Kde by měl můj dům stát? Ve vysokých Andách kde se setkávají ledovec a poušť anebo na obratníku Raka, kde se setkávají korálové ostrovy s dešťovým lesem? Nebo v tajze, kde polární záře střeží severní pól? Anebo na ostrově ve Východočínském moři kde obrovské cedry krotí mladé tajfuny nebo v severním Japonsku, kde bukové lesy jsou nádherným přístřeším divokým bytostem? Nebo na poloostrově v Ochotském moři, kde žhne bůh v jícnu sopky?

Kulatý, kuželovitý dům jako ptačí hnízdo .. Např. tepee amerických Indiánů nebo mongolská jurta. Obě odolají zemětřesení i tajfunu. Stavební materiál musí být hojný a snadno k mání. Např. bambus, cedr, jíl, korálový vápenec, čedič. Cementem bude pot, moudrost a přátelství.

Mikrokosmos – Výška 100m, poloměr 100m. Kostra z bambusu a cedru. Spodek z lávy a jílu. Koberec z modrých orlíčků. Strop z orchidejí. Došky z pampasové trávy.

Namísto zdi živé, dýchající sochy: střízlík obecný, orel skalní, mořský plankton, vorvaň obrovský, dinosaurus, salamandr.

A já, jakožto představitel suchozemských savců, stojím v koutě místo klávesnic: Já a všechna stvoření jedním hlasem, a v rytmu srdečního tepu. Vířící, dýchající melodie – píseň přitakávající životu. Celá báň vibruje zvuky píšťal bambusových varhan. V noci, bez elektřiny.

Světlo a mysl si hrají a vytvoří planetárium. Před vašima očima vyvolávám nejen všechny hvězdy na nebi, ale také 10.000,000.000 světelných let budoucnosti vesmíru.

Celý dům je klimatizován, a zavlažován. Veškerá jídla stále po ruce. Je-li ti však přece jen zima, obejmi někoho! Je-li ti horko, vysvleč se donaha! Máš-li ještě hlad, nacpi se fazolí! Jsi-li ještě smutný, spolkni horkou polévku vlastních slz!

Tento dům je předně pro mé rozkošné děti. A pro kohokoliv, kdo by chtěl se mnou bydlet. Na místě kde hvězdy, slunce, vítr a voda oslavují bytí. Lopatou ryji zmrzlou půdu ..

Hluboce modré zimní nebe: S nebe padají dvě tři čtyři sněhové vločky. Mé ucho zachycuje vzdálené a tlumené šeptání zpěvu. Lákavá, svůdná píseň mořské víly Kalypsó.

Moje srdce se rozhoří touhou po neznámé zemi. Zahazuji zablácenou lopatu. Za zády nechávaje nový dům pokrytý sněhem. Vyrážím do neznámé země.

(Převzato z knihy NANAO, kterou v překladu Jiřího Weina vydalo v roce 1990 nakladatelství Pražská imaginace)