Feng Shui pro každý den – klíč ke spokojenějšímu životu

Feng Shui pro každý den – klíč ke spokojenějšímu životu

Feng Shui si u nás získává stále větší oblibu a jeho pozice se stabilizuje. Většina z nás již přirozeně touží po příjemném domově a harmonii ve svém životě. Feng Shui k nám proniká již dlouho a v čím dál bohatší podobě, což souvisí s jeho vnímáním i v Číně, která se navrací ke svým kořenům a oživuje své tradice. Vzhledem k tomu, že je nyní bohatou a prosperující zemí, lidé mají opět potřebu zlepšovat svůj stav a své okolí.

Feng Shui se nestará pouze o obydlí, ale celkově o kvalitu života. Váže se to k pochopení pojmu životní energie, čínsky Qi (či). Tato energie je úzce propojena s našimi pocity, vnímáním a celkovým stavem bytí. Péče o naši Qi je tedy stejně důležitá jako zdravá strava, pohyb či hygiena. A to nejen na osobní úrovni, ale také v prostoru, kde žijeme – v našem domově, vesnici i městě. I indiáni v pralese pečují o své chýše, potravu, prostředí kolem sebe. Je to zcela přirozená lidská potřeba.

Feng Shui

Feng Shui v moderní společnosti

Dnešní svět je rychlý a intenzivní, což nás často vede k potřebě návratu ke kořenům a jednoduchosti. Feng Shui čerpá ze starověké moudrosti a nabízí nám nástroje, jak zefektivnit péči o naše prostředí. Když pečujeme o svůj domov, vytváříme prostor, který nás podporuje a umožňuje nám lépe fungovat a radovat se ze života.

Tři sféry existence: hmota, energie a spirit

Ve starodávných kulturách se vědělo, že vše má tři roviny: tělo (hmota), vyzařování (energie) a význam (spirit). Ve Feng Shui jsou tyto sféry známé pod pojmy Jing, Qi, Shen. Tento koncept můžeme aplikovat i na naše domovy. Každý prvek v našem domě má svou hmotu, vyzařování a význam. Péčí o všechny tři roviny můžeme dosáhnout skutečné harmonie.

Feng Shui

Jak praktikovat Feng Shui v našich domovech

Projděte si svůj prostor: Zastavte se a podívejte se na svůj domov očima Feng Shui. Má vše svůj význam? Rezonují s vámi barvy v interiéru? Dávám vám smysl uspořádání a rozmístění věcí?
Třídění a úklid: Možná je čas se rozloučit s věcmi, které již neslouží svému účelu. Projděte knihovny a vytřiďte knihy, které s Vámi již nerezonují. Udělejte inventuru oblečení, nádobí, ale i nábytku, květin. Uvolněte místo pro předměty, které vám přináší radost a dávají vám smysl.
Každý z nás ví, že když se nám začne třepit kartáček na zuby je čas ho vyměnit. Stejné je to však se vším v našich domovech – postel, zrcadla, barvy i materiály, to vše má svůj čas a místo.

Pokud nevíte, jak na to, zadívejte se na věc a proveďte vnitřní dialog. „Ahoj obrázku – potřebuji tě ještě? Ahoj prázdná stěno – po čem teď voláš?“

Hledání rovnováhy

Současný bytový design často klade důraz na efekt a trendy, ale uniká mu hlubší podstata. Feng Shui nás učí dívat se na věci komplexně a hledat rovnováhu mezi tělem, energií a spiritem. Vše ve vašich domovech by mělo právě pro vás mít smysl.
I když to může znít trochu nekompromisně, rád bych zde uvedl, že dokud se lidé nezačnou zabývat otázkou smyslu života celkově a laskavě, Feng Shui ani jiné techniky jim nemohou trvale pomoci. Pro takového člověka se jedná o zástupný model s dočasným působením. Je tedy třeba se zastavit a začít se na věci dívat opravdu komplexně. Zároveň je potřeba říci, že na to nejsme sami, důležité a možné je si pomáhat a sdílet navzájem. Tak se vytváří biopole společenské vzájemnosti.
„Přestaňme se snažit měnit svět, učme se ho milovat“.Feng Shui

Podpora a sebedůvěra

Práce s prostředím může být náročná. Nebojte se využít rady přátel nebo odborníků. I naše Česká škola Feng Shui je tu proto, aby vám pomohla objevit a rozvinout prostor tvůrčí síly, který se ukrývá v každém z nás. Každá rada je jako záchranný kruh, ale cílem je, abyste se naučili plavat sami. Důvěřujte svým krokům a životu.

Závěrem: Feng Shui jako cesta k harmoničtějšímu životu

Feng Shui není jen o estetice, ale o celkové kvalitě života. Když se staráme o svůj domov s láskou a vědomím, vytváříme prostor, který nás podporuje a naplňuje. Jak to využijete je již na vás.

Ing. arch. Otakar Chochola

Feng Shui

Plán domu pana Nanaa Sakaki

Rád bych si postavil dům na naší planetě Zemi. Dnes je prvního ledna, moje šedesáté narozeniny. Doteď mne nazývají výstředníkem. Doteď ještě nemám vlastní dům: Jaká ostuda po tolika letech toulavého života – dnes jsem se vážně rozhodl postavit si vlastní dům ..

Kde by měl můj dům stát? Ve vysokých Andách kde se setkávají ledovec a poušť anebo na obratníku Raka, kde se setkávají korálové ostrovy s dešťovým lesem? Nebo v tajze, kde polární záře střeží severní pól? Anebo na ostrově ve Východočínském moři kde obrovské cedry krotí mladé tajfuny nebo v severním Japonsku, kde bukové lesy jsou nádherným přístřeším divokým bytostem? Nebo na poloostrově v Ochotském moři, kde žhne bůh v jícnu sopky?

Kulatý, kuželovitý dům jako ptačí hnízdo .. Např. tepee amerických Indiánů nebo mongolská jurta. Obě odolají zemětřesení i tajfunu. Stavební materiál musí být hojný a snadno k mání. Např. bambus, cedr, jíl, korálový vápenec, čedič. Cementem bude pot, moudrost a přátelství.

Mikrokosmos – Výška 100m, poloměr 100m. Kostra z bambusu a cedru. Spodek z lávy a jílu. Koberec z modrých orlíčků. Strop z orchidejí. Došky z pampasové trávy.

Namísto zdi živé, dýchající sochy: střízlík obecný, orel skalní, mořský plankton, vorvaň obrovský, dinosaurus, salamandr.

A já, jakožto představitel suchozemských savců, stojím v koutě místo klávesnic: Já a všechna stvoření jedním hlasem, a v rytmu srdečního tepu. Vířící, dýchající melodie – píseň přitakávající životu. Celá báň vibruje zvuky píšťal bambusových varhan. V noci, bez elektřiny.

Světlo a mysl si hrají a vytvoří planetárium. Před vašima očima vyvolávám nejen všechny hvězdy na nebi, ale také 10.000,000.000 světelných let budoucnosti vesmíru.

Celý dům je klimatizován, a zavlažován. Veškerá jídla stále po ruce. Je-li ti však přece jen zima, obejmi někoho! Je-li ti horko, vysvleč se donaha! Máš-li ještě hlad, nacpi se fazolí! Jsi-li ještě smutný, spolkni horkou polévku vlastních slz!

Tento dům je předně pro mé rozkošné děti. A pro kohokoliv, kdo by chtěl se mnou bydlet. Na místě kde hvězdy, slunce, vítr a voda oslavují bytí. Lopatou ryji zmrzlou půdu ..

Hluboce modré zimní nebe: S nebe padají dvě tři čtyři sněhové vločky. Mé ucho zachycuje vzdálené a tlumené šeptání zpěvu. Lákavá, svůdná píseň mořské víly Kalypsó.

Moje srdce se rozhoří touhou po neznámé zemi. Zahazuji zablácenou lopatu. Za zády nechávaje nový dům pokrytý sněhem. Vyrážím do neznámé země.

(Převzato z knihy NANAO, kterou v překladu Jiřího Weina vydalo v roce 1990 nakladatelství Pražská imaginace)