Aktivní část domu podle Feng Shui pro časopis Dřevo a Stavby

Aktivní část domu podle Feng Shui pro časopis Dřevo a Stavby

V minulém díle seriálu o prastarém čínském učení s názvem Feng Shui jsme se věnovali klidové a aktivní části domu, místnostem vhodným do jednotlivých částí a také konkrétním tipům pro partnerskou ložnici. Dnes se zaměříme na další prostory našich obydlí – vstupní halu, kuchyni a obývací pokoj.

Článek si můžete přečíst i s obrázky si můžete přečíst po kliknutí na tento odkaz: Aktivní část domu podle Feng Shui.

V minulém díle seriálu o prastarém čínském učení s názvem Feng Shui jsme se věnovali klidové a aktivní části domu, místnostem vhodným do jednotlivých částí a také konkrétním tipům pro partnerskou ložnici. Dnes se zaměříme na další prostory našich obydlí – vstupní halu, kuchyni a obývací pokoj.

Pokud již Feng Shui znáte, možná Vás někdy napadla otázka: „Jak poznám, že mám doma špatné Feng Shui“? V první řadě bychom se měli učit vnímat své okolí, prostor a události provázející náš život. Nejde o náhody, vše má svůj význam. Pokud se ve vašem životě četně opakují nešťastné události podobného charakteru, příčinu můžete hledat buď ve vlastním osudu, nebo ve škodlivém prostředí –  špatném Feng Shui. V důsledku nevyvážené energie ve vašem prostoru přicházejí nepříjemnosti v rychlém sledu. Vysvětlením je skutečnost, že vaše okolí i objekty nacházející se ve vašem bezprostředním kontaktu vyzařují určitý druh energie. Tato energie může být silná či slabá, pozitivně působící, či nebezpečná. Neboli vám může přinést štěstí či smůlu.  Z toho důvodu je důležité pracovat na vytváření harmonického prostředí.  Budu se nyní věnovat základním tipům pro vytvoření prostředí, kde může životodárná energie vyrovnaně proudit a příznivě tak ovlivňovat životy jeho obyvatel.

Chodba / vstupní hala jako prostor mezi vnějším a vnitřním světem

Vstupní hala či chodba, v níž si obvykle sundáváme svrchní oděv a obuv, slouží jako místo, kde se setkávají energie venkovního a vnitřního prostředí. Zároveň tato místnost tvoří úvodní prostor, který nás vítá. Její význam by tedy neměl být podceňován. Dobré Feng Shui vstupní místnosti obnáší dostatečně velký prostor, s kvalitním osvětlením a příjemnou atmosféru. Boty, kabáty i klíče ukládejte do uzavřených skříní či přihrádek k tomu určených. Dochází-li k úniku energie hned ve vstupní hale (prosklená plocha či okno naproti vstupu), znamená to významné oslabení životodárné energie v celém domě. Zároveň věnujeme dostatek pozornosti opravě defektů a očistě ve vstupu.

Problematické vstupní prostory představují především tyto:

  • Vstupní a další dveře interiéru jsou řazeny v jedné ose

Léčbou může být zavěšení výrazné dekorace na jednu z bočních stěn a příčné uložení koberce mezi oboje dveře (viz obrázek), což zpomalí příliš rychlý tok energie.

  • Stísněné a tmavé chodby

Takové prostory se snažíme opticky zvětšit. Volíme světlé barvy, jednoduchý nábytek a dbáme na dostatečné osvětlení. Pomoci si můžete i zrcadlem, pozor však, aby neodráželo vstupní dveře, v takovém případě by byla i vstupující energie odrážena zpět ven.

  • Nepříznivě působí rovněž případ, kdy je přímo naproti hlavnímu vchodu schodiště

Zde bych ještě vyzdvihla nevhodnost točitého, spirálového schodiště, které způsobuje obyvatelům domu značné škody. Pokud se navíc nachází ve středu domu, může znamenat přímo katastrofu. Napravit to můžeme například paravánem, jenž umístíme mezi schodiště a vstupní dveře.

Kuchyně – srdce domu

Již od pradávna zaujímalo ohniště v příbytcích našich předků výsadní postavení. Oheň byl zdrojem tepla a nezbytnost při přípravě pokrmů. Z hluboké historie pramení jeho důležitost i v našich současných domovech. I když dnes již nevaříme na otevřeném ohni, ale na moderních varných deskách, kuchyně je ve Feng Shui stále považována za nejdůležitější místnost domu. Kuchyně je místem, kde se připravuje strava pro celou rodinu. Čínské učení Feng Shui praví, že kvalita prostředí  v kuchyni výrazně ovlivňuje kvalitu připravovaného jídla a následně i vás samotné jako jeho konzumenty.  Kuchyně je proto spojována s hojností a blahobytem obyvatel celého domu. Zcela zásadním faktorem pro dobré Feng Shui kuchyně je správné umístění varného centra. To by mělo být vždy pohodlně přístupné, vyvarujte se umístění na konci linky a v rozích zády k místnosti. Důležité je, aby kuchař či kuchařka viděli na dveře do místnosti a cítili se bezpečně.  Pokud tomu tak není Feng Shui kuchyně velmi posílí umístění odrazové plochy nebo přímo zrcadla tak, aby v něm osoba u plotny pohodlně viděla na dveře. Velmi závažným problém je případ, kdy na sporák vidíte od vchodových dveří. Toto uspořádání je nutné řešit novými dveřmi či alespoň závěsem, který pohled na sporák odkloní.

Dalším důležitým doporučením je dodržování vzdálenosti mezi varným a mycím centrem. Ideálně by od sebe sporák a dřez či myčka měly být vzdáleny alespoň 90 cm, což zamezí střetu protikladných elementů vody a ohně. V případě, že tuto podmínku vaše kuchyň nesplňuje, zmírníte nepříznivý vliv umístěním prvku elementu dřeva (dřevěné prkýnko, květinu v květináči, zelený doplněk). Ohnivý a vodní protipól však nestavíme ani přímo naproti sobě, jelikož by to mohlo do rodiny přivést hádky.

Abychom však nezapomněli na zcela základní pravidlo – špinavá a neudržovaná kuchyň představuje nemocnou, negativní energii. Proto ji vždy udržujte v maximální čistotě.

Jídelna – symbol rodiny

Ať už jde o samostatnou místnost či kout s jídelním stolem, jedná se o místo, které více než co jiného symbolizuje rodinou harmonii, soudržnost a celkově dobré vztahy. Abychom mohli čerpat z výhod jídelny s dobrým Feng Shui, musíme především dbát na správný výběr a umístění jídelního stolu. Stůl by měl být bytelný, symbolizovat stabilitu. Nejvhodnějšími tvary jsou takové, které odpovídají formě země, symbolu přijímání – čtverec či obdélník. Vhodný je i ovál či kruh, který dává všem stejnou pozici a nevytváří tak rozdíly v rovnováze mezi jednotlivými stolujícími. Všichni by měli mít ke stolu pohodlný přístup. Všechny židle by měly být v dostatečné vzdálenosti od zdí či jiného nábytku. Také sedící potřebují prostor mezi sebou. Rovněž klademe důraz na kvalitní osvětlení, nikdo by si neměl stínit.

Jídelní stůl umisťujeme vždy do klidové zóny. Vyvarujte se místům přímo naproti dveřím či v ose průchodu mezi dvěma dveřmi. Takové uspořádání přináší neklid a působí rušivě na stolovníky. Pozor také na stropní trám, který nad jídelním stolem působí negativně na finanční situaci rodiny. Velmi přínosné je naopak nástěnné zrcadlo. Tento prvek vám umožní stolovat dokonale v duchu učení Feng Shui, jelikož pomyslně zdvojnásobuje jídlo na jídelním stole a tím zajišťuje přísun financí. Zrcadlo zavěšené na severu navíc přinese členům rodiny pocit duševní pohody. Dle čínského tradičního Feng Shui docílíte hojnosti příznivé energie umístěním mísy s ovocem na stůl. Preferujeme rituál přípravy stolu k jídlu, prostírání.

Obývací pokoj – místo pro relaxaci

Obývací pokoj by měl sloužit svým obyvatelům a jejich hostům k příjemnému posezení. Důležité je zde umístění sedací soupravy. Každý ze sedících by měl opět mít pohodlný výhled na dveře do pokoje, tak aby nebyl vystaven podvědomému pocitu ohrožení. Toto základní pravidlo přispěje k uvolněné atmosféře. Snažte se umístit sedací nábytek tak, abyste mohli pohodlně komunikovat se svými hosty. Pokud musíte hovořit přes prostor, kudy se obvykle chodí z pokoje do pokoje (jeli váš obývací pokoj průchozí) jedná se o problematické uspořádání, jenž může narušovat plynulou konverzaci. Dbejte rovněž, aby na sedací soupravu a obecně místa, kde trávíte více času, nemířily ostré rohy okolního nábytku. V takovém případě, by vás časem mohly stihnout zdravotní problémy. Pro obývací pokoj platí zásada, že je určen pro lidi, nikoliv pro nábytek. Setkávají se zde nejen přátele, ale i rodinní příslušníci. Obývací pokoj je důležitý pro udržování harmonického rodinného kruhu. Zároveň tato místnost odráží sociální úroveň majitelů.

Velmi pozitivně působí v obývacím pokoji zelené rostliny, zejména umístíte-li je do východního rohu.

Bambus je symbolem zdraví a dlouhověkosti. Díky svým vlastnostem patří mezi významné zdroje rostoucí pozitivní energie. Potřebujete-li posílit prostor s příliš klidnou, stagnující energií, bambus je zaručeným pomocníkem. Zároveň reprezentuje sílu v dobách nepřízně osudu a pomáhá přestát obtížné životní situace.

 

 

 

 

 

 

 

Plán domu pana Nanaa Sakaki

Rád bych si postavil dům na naší planetě Zemi. Dnes je prvního ledna, moje šedesáté narozeniny. Doteď mne nazývají výstředníkem. Doteď ještě nemám vlastní dům: Jaká ostuda po tolika letech toulavého života – dnes jsem se vážně rozhodl postavit si vlastní dům ..

Kde by měl můj dům stát? Ve vysokých Andách kde se setkávají ledovec a poušť anebo na obratníku Raka, kde se setkávají korálové ostrovy s dešťovým lesem? Nebo v tajze, kde polární záře střeží severní pól? Anebo na ostrově ve Východočínském moři kde obrovské cedry krotí mladé tajfuny nebo v severním Japonsku, kde bukové lesy jsou nádherným přístřeším divokým bytostem? Nebo na poloostrově v Ochotském moři, kde žhne bůh v jícnu sopky?

Kulatý, kuželovitý dům jako ptačí hnízdo .. Např. tepee amerických Indiánů nebo mongolská jurta. Obě odolají zemětřesení i tajfunu. Stavební materiál musí být hojný a snadno k mání. Např. bambus, cedr, jíl, korálový vápenec, čedič. Cementem bude pot, moudrost a přátelství.

Mikrokosmos – Výška 100m, poloměr 100m. Kostra z bambusu a cedru. Spodek z lávy a jílu. Koberec z modrých orlíčků. Strop z orchidejí. Došky z pampasové trávy.

Namísto zdi živé, dýchající sochy: střízlík obecný, orel skalní, mořský plankton, vorvaň obrovský, dinosaurus, salamandr.

A já, jakožto představitel suchozemských savců, stojím v koutě místo klávesnic: Já a všechna stvoření jedním hlasem, a v rytmu srdečního tepu. Vířící, dýchající melodie – píseň přitakávající životu. Celá báň vibruje zvuky píšťal bambusových varhan. V noci, bez elektřiny.

Světlo a mysl si hrají a vytvoří planetárium. Před vašima očima vyvolávám nejen všechny hvězdy na nebi, ale také 10.000,000.000 světelných let budoucnosti vesmíru.

Celý dům je klimatizován, a zavlažován. Veškerá jídla stále po ruce. Je-li ti však přece jen zima, obejmi někoho! Je-li ti horko, vysvleč se donaha! Máš-li ještě hlad, nacpi se fazolí! Jsi-li ještě smutný, spolkni horkou polévku vlastních slz!

Tento dům je předně pro mé rozkošné děti. A pro kohokoliv, kdo by chtěl se mnou bydlet. Na místě kde hvězdy, slunce, vítr a voda oslavují bytí. Lopatou ryji zmrzlou půdu ..

Hluboce modré zimní nebe: S nebe padají dvě tři čtyři sněhové vločky. Mé ucho zachycuje vzdálené a tlumené šeptání zpěvu. Lákavá, svůdná píseň mořské víly Kalypsó.

Moje srdce se rozhoří touhou po neznámé zemi. Zahazuji zablácenou lopatu. Za zády nechávaje nový dům pokrytý sněhem. Vyrážím do neznámé země.

(Převzato z knihy NANAO, kterou v překladu Jiřího Weina vydalo v roce 1990 nakladatelství Pražská imaginace)